W miniony wtorek w związku z [b]95 rocznicą istnienia Policji [/b]Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie udostępniła dla mieszkańców Izbę Tradycji, w której znajdują się eksponaty i historyczne rzeczy związane z krotoszyńską policją. Był to również czas, kiedy przypomniano o historii jednostki.
Działalność Policji w powiecie krotoszyńskim zapoczątkowana została 12 listopada 1918 r. kiedy to powołano Straż Ludową, której komendantem został [b]dr Władysław Bolewski,[/b] a jej naczelnikiem [b]Mieczysław Kończak. [/b]
Do roku 1918 sprawy policyjne miał w swojej kompetencji magistrat na czele z burmistrzem i sekretarzem jako zastępcą. Krótko przed II Wojną Światową Komendantem Policji w Krotoszynie, od roku 1937 był Kazimierz Grus.
W lutym 1945 r. po wyzwoleniu Krotoszyna ukonstytuowała się nowa władza lokalna, która powołała Komendę Powiatową Milicji Obywatelskiej w Krotoszynie w miejsce dotychczas istniejącej Komendy Garnizonu Wojska Polskiego. Ówczesnym Komendantem Powiatowym Milicji Obywatelskiej w Krotoszynie – pierwszym w historii powojennej, mianowano chorążego Władysława Kędzierskiego, zastępcą Antoniego Koczorowskiego.
Od dnia 02 lutego 1945 r. Komendant Powiatowy Milicji Obywatelskiej w Krotoszynie mianował komendanta miasta i komendantów w gminach Krotoszyn, Koźmin, Kobylin, Dobrzyca, Pogorzela, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny.
W kwietniu 1945 r. struktura organizacyjna Milicji Obywatelskiej dostosowana została do otrzymanych etatów. Powstał 31–osobowy pluton rezerwy i 10–osobowa sekcja śledcza. Na terenie powiatu roz-mieszczono posterunki milicyjne. W ciągu kilkudziesięciu następnych lat, podobnie jak sytuacja w kraju, zmieniała się organizacja i struktury krotoszyńskiej Policji.
W wyniku zmian ustrojowych, w lipcu 1990 r. ówczesny Rejonowy Urząd Spraw Wewnętrznych prz-ekształcony został w Komendę Rejonową Policji, aby następnie z dniem 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej państwa, przekształcić się w funkcjonującą do dziś Komendę Powiatową Policji w Krotoszynie.
W historii powojennej, stanowiska komendantów sprawowali kolejno: Władysław Kędzierski, Bogdan Małecki, Władysław Szulc, Kazimierz Jarlaczyk, Zygmunt Kalinowski, Władysław Kowańdy, Jan Szuster, Bogdan Ciesiółka, Ryszard Moch i Leon Minta.
Aktualnie funkcję komendanta sprawuje insp. [b]Wojciech Kasprowicz.[/b]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz