Młodzież z Polski i z Niemiec podczas wspólnych zajęć |
Warsztaty cyrkowe w Borzęciczkach nie były przypadkowe, bowiem od września 2009 roku przy SOSW w Borzęciczkach działa grupa cyrkowa. Uczniowie uczestniczą w zajęciach raz w tygodniu po półtora godziny. - Wychowankowie mają możliwość spróbować swoich sił na profesjonalnym sprzęcie cyrkowym, a są to m.in. piłeczki do żonglerki, diabolo, monocykl, szczudła, chusty do podrzucania, Rola-Boua (deska na wałku do trzymania równowagi). W czasie zajęć uczniowie ćwiczą także układy cyrkowe - tłumaczy dyrektorka ośrodka Barbara Zakrzewska.
Wychowankowie mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności cyrkowych podczas różnych uroczystości szkolnych m.in. w czasie corocznego Przeglądu Małych Form Teatralnych, festynów szkolnych. Co dwa lata grupa cyrkowa bierze udział w festiwalu cyrkowym, jaki odbywa się w Mannheim – placówką, z którą ośrodek współpracuje już od kilku lat. Opiekunami grupy są Joanna Grobelna i Marcin Jerzak.
Uczestnikami projektu dofinansowanego przez stowarzyszenie Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie byli uczniowie Ośrodka w Borzęciczkach oraz wychowankowie placówki Johann-Peter- Hebel-Heim z Mannheim w Niemczech. - Celem warsztatów było zdobywanie umiejętności z zakresu akrobatyki cyrkowej i żonglerki w ramach „pedagogiki cyrku” - kontynuuje dyrektor. Cyklicznym zajęciom warsztatowym towarzyszyły również spotkania integracyjne młodzieży. Były to m. in. gry terenowe, mecz piłki nożnej, zabawy sportowe na wesoło, wyjazd na basen, dyskoteka, biesiada przy ognisku. Dzięki temu spotkaniu młodzież mogła po raz kolejny zdobywać i poszerzać umiejętności współdziałania w zespole, prezentować własne umiejętności cyrkowe. Podczas trwania projektu miała miejsce również wymiana doświadczeń kadry pedagogicznej z zakresu „pedagogiki cyrku”, która funkcjonuje w naszym ośrodku od kilku lat jako jedna z form terapii. - Środki w kwocie kilkunastu tysięcy złotych uzyskane z projektu PNWM pozwalają na coroczne spotkania młodzieży z Polski i Niemiec. Są doskonałą formą terapii i integracji. - zakończyła B. Zakrzewska.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz