sobota, 19 kwietnia 2014

Krotoszyn - Rozmawiali o autyzmie

Na konferencji pojawiło się blisko 100 osób
W związku ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, 11 kwietnia w krotoszyńskim muzeum odbyła się konferencja pod hasłem Porozmawiajmy o autyzmie.

Jej organizatorzy to krotoszyńskie III Liceum Ogólnokształcące o profilu pedagogicznym w ZSP nr 2 oraz konarzewski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. 
W konferencji udział wzięli m.in. rodzice dzieci z autyzmem, dyrektorzy placówek oświatowych, pedagodzy i nauczyciele pracujący z dziećmi autystycznymi. Celem było poszerzenie wiedzy na temat autyzmu oraz zapoznanie uczestników z najnowszymi metodami terapii i alternatywnymi sposobami porozumiewania się z osobami z poważnymi zaburzeniami w komunikacji.
Psycholog z konarzewskiego ośrodka, Maria Matysiak, przedstawiła krótko najważniejsze zagadnienia związane z tematem oraz nauczycielki ośrodka, które zaprezentowały wybrane metody i formy pracy z dziećmi autystycznymi. Ewa Kowalska z kolei, jako matka takiego dziecka, omówiła problemy wychowawcze. W trakcie konferencji prowadzono indywidualne rozmowy z rodzicami szukającymi wsparcia. Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny na temat autyzmu.
W Polsce z zaburzeniami autystycznymi zmaga się około 30 tys. ludzi. Wielu z nich na co dzień dotyka obojętność i brak zrozumienia,  konieczne jest więc szerzenie wiedzy na temat autyzmu. Liczba sób zmagających się z nim rośnie. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych, w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się aż dziesięciokrotnie. Dziś zaburzenie jest bowiem diagnozowane łatwiej i wcześniej niż przed laty, bo specjaliści wiedzą o jego specyfice coraz więcej. Jednak postrzeganie osób autystycznych jest wciąż zniekształcane przez stereotypy.  - Chcemy walczyć z szablonowym myśleniem o autyzmie, dlatego zorganizowaliśmy tę konferencję. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że autyzmu nie należy postrzegać jako nieuleczalnej choroby. Najnowsze doświadczenia i wyniki badań dowodzą, że istnieje możliwość podejmowania różnorodnych działań wspierających rozwój autystycznego dziecka. Dzięki fachowej i intensywnej terapii można zniwelować wiele objawów  - mówi dyrektorka ośrodka,  Daria Rakowiecka-Nowacka.
Konferencję wsparły następujące stowarzyszenia i instytucje: stowarzyszenie Motylek, Bank Spółdzielczy z Krotoszyna, Fundacja Nowa Nadzieja z Poznania, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSP 2 w Krotoszynie oraz Piekarnia-Cukiernia Brykczyński Sp. z o.o.

foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz