wtorek, 19 listopada 2013

Połączyli pokolenia w Rozdrażewie

Seniorzy pokazali, że role traktują bardzo poważnie
11 listopada, z okazji Święta Niepodległości, w rozdrażewskiej sali wiejskiej odbyła się  akademia z udziałem seniorów z grupy teatralnej Gracja oraz młodzieży szkolnej z grupy teatralnej Iskierki.

Pomysłodawcą projektu Teatr łączy pokolenia był urząd gminy. Przez ponad trzy miesiące członkowie miejscowego Klubu Seniora oraz młodzież z Zespołu Szkół Publicznych pracowali nad spektaklem Myśląc Ojczyzna. Opiekunem seniorów był nasz redakcyjny kolega Marcin Szyndrowski, a uczniów - nauczycielka Jolanta Adamiak. – Początki były bardzo trudne, bowiem nie jest łatwo połączyć dwa pokolenia, jednak kolejne próby coraz bardziej scalały obie grupy, co dało owoc w postaci dwóch spektakli dla rozdrażewskiej publiczności – mówi J. Adamiak.
Uroczystość z okazji 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  rozpoczęto w Rozdrażewie przemarszem na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem poległych za wolność Polski w latach 1918-1920. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił w kościele ks. kanonik Sławomir Siewkowski.
Dalszą część uroczystości zorganizowano w sali wiejskiej. Wójt Mariusz Dymarski w swoim przemówieniu nawiązał do długiej walki Polaków o niepodległość Ojczyzny. Mówił też o potrzebie poszukiwania treści współcześnie wypełniających pojęcia wolność i patriotyzm. – Trzeba mieć świadomość tego, że wolność nie jest nam  dana na zawsze. To od nas zależy, jak ją będziemy wykorzystywać, co z nią zrobimy. Dlatego należy przez cały czas pamiętać o tym, co miało miejsce kiedyś, nie zapominać o tych, którzy o wolność i niepodległość Polski walczyli i oddawali za nią życie – podkreślił.
Następnie wystąpiły dwa pokolenia rozdrażewian. Spektakl mówił o historii walki Polaków o wolną Ojczyznę poprzez montaż utworów znanych poetów i pisarzy, m.in. Jana Andrzeja Morsztyna, Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza. Deklamacje seniorów uzupełniały piosenki patriotyczne oraz młodzież, która przez praktycznie całość spektaklu z maskami na twarzy nie za bardzo interesowała się tym, co się dzieje. Maski symbolizowały zniewolenie młodzieży przez współczesność, która epatuje ich codzienne życie medialną i internetową papką. Stąd też dzieci bez większego problemu podczas patriotycznych scen grały w tym czasie w gry komputerowe czy też słuchały muzyki.  – Taka jest młodzież dzisiaj. Mówimy o patriotyzmie, ale dla wielu to temat archaiczny i mało interesujący. W pewnym momencie jednak się budzą i doceniają jej wartość  – mówi J. Adamiak.
Spektakl obejrzało blisko sto osób. - Przedstawienie utkwi wszystkim w pamięci na długo. Mówienie o Ojczyźnie przez osoby dorosłe, które mają za sobą kawał życia, ma zupełnie inny wymiar niż deklamowanie wierszy przez dzieci – oceniła występ radna powiatowa Renata Zych-Kordus.
Rozdrażewską uroczystość uświetnił również koncert solistki Emilii Wrzos–Piątkowskiej z Kalisza, której na pianinie akompaniował Zbigniew Piątkowski. Znane utwory, m.in. Radość najpiękniejszych dni, Wspomnienie czy Małe tęsknoty, wprowadziły słuchających w sentymentalny nastrój. Uczestnicy obchodów mogli też obejrzeć wystawę prac plastycznych uczniów ZSP w Rozdrażewie na temat Myśląc Ojczyzna. Spotkanie zakończono przy tradycyjnych rogalach i kawie.
Warto dodać, że następnego dnia patriotyczny spektakl obejrzeli uczniowie Zespołu Szkół Publicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz