poniedziałek, 25 listopada 2013

Tutaj drzwi zawsze są otwarte

Najmłodsza młodzież na ten dzień przygotowała piosenki i inscenizacje
Na „Drzwiach Otwartych” pojawiło się sporo rodziców
Każdy mógł poczęstować się przygotowanymi przez młodzież wyrobami
"Z roku na rok udaje się nam coraz bardziej pokazywać wszystkim, że młodzież o specjalnych potrzebach tak naprawdę nie różni się od młodzieży z innych szkół. Nasze integracyjne działania pozwalają także na to, że społeczeństwo gminy jest wiadome tego, że takie szkoły jak nasza są potrzebne" - mówiła J. Szóstak
19 listopada w godzinach 10.00-17.00 w Zespole Szkół Specjalnych na ulicy Ostrowskiej w Krotoszynie odbyły się Drzwi Otwarte, w których udział wzięło sporo osób w tym rodzice, nauczyciele z innych placówek i zaproszeni goście. – Nasza szkoła zawsze w listopadzie szeroko otwiera swoje drzwi dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z jej specyfiką – tłumaczy dyrektor szkoły, Jolanta Szóstak.

Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęło się oficjalne otwarcie tego dnia przez dyrekcję szkoły, która klicznie zebranym rodzicom i zaproszonym gościom przybliżyła krótko bogatą tradycję placówki. Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej to dzisiaj trzy szkoły: Szkoła Podstawowa Specjalna, Gimnazjum Specjalne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa. – Od 55 lat kształcimy dzieci i młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności umysłowej i fizycznej i zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych. Mamy bardzo dobrą kadrę nauczycielską, która w pracę wkłada całych siebie i oddaje dzieciom całe swoje serce. Wspieramy uczniów w wyborze przyszłego zawodu i kształcimy ich w tym kierunku. Przychodząc do nas można nie tylko zdobyć zawód, ale również rozwijać swoje zainteresowania – mówiła dyrektorka, J. Szóstak.
Dziś szkoła kształci młodzież w zawodach: cukiernika, krawca, piekarza i kucharza małej gastronomii. Oprócz zajęć dydaktycznych młodzież może się rozwijać podczas zajęć w nowoczesnej pracowni komputerowej, podczas zajęć turystyczno-rekreacyjnych, w świetlicy środowiskowej, podczas zajęć socjoterapeutycznych (muzykoterapia, arteterapia i hipoterapia) oraz w wielu zajęciach sportowych, gdzie uczniowie ZSS odnoszą szereg sukcesów w ramach sekcji olimpiad specjalnych. – Aktualnie zbieramy na namiot dla konika do  zajęć z hipoterapii. Jego koszt to kwota rzędu ok. 39 tys. zł. Do tej pory udało się nam zebrać 15 tys. zł i jeszcze sporo zostało do zebrania. Mamy nadzieję jednak, że grudniowe akcje takie jak sprzedaż ciast podczas kiermaszu, sprzedaż kartek wykonanych przez młodzież i w końcu doroczny bal pozwolą nam zakupić namiot i ruszyć z zajęciami hipoterapii na stałe w nowym roku –kończyła J. Szóstak.
Okolicznościowe przemówienie wypełniały występy młodzieży szkolnej. Najmłodsi bawili publiczność zabawnymi piosenkami, natomiast starsi koledzy przedstawili scenkę kabaretową z życia szkoły. Następnie wszyscy mogli zwiedzić placówkę, która tego dnia tętniła życiem jak nigdy. – To takie założenie, żeby pokazać wszystkim jaką jesteśmy szkołą, jak wygląda w niej dzień powszedni, czym się zajmujemy, jak uczymy naszych uczniów, jaka panujetu atmosfera – podkreśla dyrektorka. Z tego też względu na korytarzach szkoły czekały na wszystkich warsztaty cukiernicze i gastronomiczne. Młodzież specjalnie na ten dzień przygotowała swoje wyroby. Były chleby, rogaliki, pączki i wiele innych potraw, które ciężko było zliczyć. – Cały dzień wczoraj je przygotowywaliśmy. To nasze dzieło. Życzymy smacznego – zachęcał do konsumpcji Miłosz. Każdy mógł również wpisać się do księgi pamiątkowej szkoły.
Oprócz tego można było obejrzeć wystawę pokazującą wiele aspektów szkoły na Ostrowskiej m.in. zdjęcia z kółek zainteresowań czy też występów artystycznych i sportowych wychowanków ZSS w Krotoszynie. W drugim skrzydle szkoły natomiast odbywały się bezpłatne porady psychologiczne, pedagogiczne wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i rewalidacji. – Mam nadzieję, że każdy kto odwiedził naszą szkołę miło spędził w niej swój czas. Od lat bowiem przyświecają nam jedne ze słów naszej patronki, że każdy ma prawo do szczęścia i swojego miejsca w społeczeństwie. My takie miejsce dajemy i poprzez działania integrujemy społeczeństwo w naszej gminie – podsumowała J. Szóstak.

foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz