poniedziałek, 9 grudnia 2013

By lepiej zrozumieć świąteczny czas

5 grudnia młodzież uczestniczyła w żydowskiej uczcie, której głównym składnikiem menu były placki ziemniaczane
Od 28 listopada stowarzyszenie Pomost realizuje w szkole Zespołu Szkół Specjalnych projekt pn. Dwa grudniowe światła, który ma przybliżyć uczniom tradycje bożonarodzeniowe kultury polskiej i żydowskiej. Młodzież bardzo chętnie angażuje się w liczne zajęcia.
Projekt pod opieką szefowej stowarzyszenia i jednocześnie pedagog szkolnej, Marii Chyby opiewa na kwotę 3,6 tys. zł. – Pieniądze w większości pochodzą z wkładu własnego stowarzyszenia. Jest to kwota 2,6 tys. zł. Resztę pieniędzy otrzymaliśmy w ramach dofinansowania z gminy Krotoszyn – zaczyna M. Chyba.
Najważniejsze w projekcie, zdaniem koordynatorki, jest pokazanie młodzieży zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowej różnych narodów z nastawieniem na naszą kulturę i kulturę żydowską. – U nas jest święto Bożego Narodzenia. W kulturze zydowskiej takim odpowiednikiem jest Chanuka – tłumaczy M. Chyba.
Od 28 listopada młodzież szkolna brała udział w wielu ciekawych zajęciach. Odbywały się m.in. warsztaty tańca żydowskiego, warsztaty plastyczne, na których dzieci wykonywały kartki świąteczne dla dzieci z Izraela. – Mamy taką zaprzyjaźnioną panią, która udziela się w wolontariacie i często bywa w Izraelu. Nasze kartki trafią do tamtejszych dzieci. Kto wie, może dzięki temu narodzi się jakaś dłuższa współpraca pomiędzy naszą szkołą, a jakąś szkołą w Izraelu – kontynuuje pedagog.
Oprócz tych zajęć odbywały się również gry i zabawy żydowskie. Dzieci grały m.in. w popularną grę żydowską tzw. drejdla. Tytułowy drejdl to kostka ze wskaźnikiem, na którym znajdują się napisy: weź wszystko, podziel się, oddaj połowę lub oddaj wszystko. Każde dziecko posiada koło siebie kupkę cukierków, które kolejno według tego co wypadnie na kostce bierze dla siebie lub np. oddaje komuś innemu. – Trochę to taka gra hazardowa, ale bardzo popularna w kulturze żydowskiej i przysporzyła sporo zabawy naszym uczestnikom – dodaje z uśmiechem M. Chyba.
Oprócz tego dzieci słuchały również odtwarzanych za pomocą sprzętu audio bajek żydowskich i wzięły udział 5 grudnia w poczęstunku iście żydowskim, który według Chanuki słynie ze słodkości. Na stołach pojawiły się zatem rozmaite ciasta i placki ziemniaczane, które wszyscy zajadali z ogromnym apetytem. – Teraz przed wszystkimi części warsztatowe związane z obchodami świąt u nas. Odbędą się m.in. warsztaty muzyczne ze śpiewaniem kolęd, warsztaty kulinarne, na których będziemy piec pierniki oraz nasza wigilia, na którą oczywiście redakcję „Rzeczy” serdecznie zapraszamy. Wszyscy otrzymają też tego dnia przygotowane przez nas paczki.  – zakończyła M. Chyba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz