wtorek, 7 stycznia 2014

Perzyce - Kierowca był pijany

23-latek cudem przeżył zderzenie z samochodem ciężarowym
Znane są wyniki badania krwi 23-latka, który 13 listopada ub. roku na krajowej piętnastce w Perzycach (gm. Zduny) zderzył się z samochodem ciężarowym. Młody mężczyzna cudem przeżył. Okazało się, że miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. Teraz za swoją lekkomyślność odpowie przed sądem.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło tuż po godzinie 7.00. Na łuku drogi volkswagen golf zderzył się z samochodem ciężarowym. Gdy straż dotarła na miejsce, samochód ciężarowy blokował drogę, natomiast samochód osobowy znajdował się około 40 metrów dalej, w rowie. Kierowca samochodu osobowego znajdował  się poza pojazdem i był już pod opieką lekarza 23-latek z Kobylina w stanie ciężkim trafił do szpitala. Jego obrażenia były poważne i natychmiast przeprowadzono odpowiednie zabiegi chirurgiczne. Dziś jego zdrowiu już nic nie zagraża.
Wstępne informacje policji wskazywały, że kierujący golfem na prostym odcinku drogi z nieustalonych przyczyn zjechał na prawe pobocze drogi. Tam stracił panowanie nad autem. Następnie wjechał na przeciwny pas ruchu, zderzając się z pojazdem ciężarowym. - Kierujący manem był trzeźwy, natomiast kierującemu golfem pobrano krew do badań. Dziś wiadomo, że był nietrzeźwy. W jego organizmie znajdowało się 2,24 promila alkoholu. Za swój czyn odpowie teraz przed sądem – informuje zastępca rzecznika prasowego krotoszyńskiej policji, Piotr Szczepaniak. – O tym jak groźny może być kierowca pod wopływem alkoholu najlepiej świadczy ostatnie groźne zdarzenie w Kamieniu Pomorskim gdzie pijany 26-latek wjechał w grupę ludzi powodując śmierć sześciu osób. Tutaj na szczęście tego nie było, ale kierowca zdecydowanie zagrażał bezpieczeństwu na drodze – kończy P. Szczepaniak.
23-latek na pewno straci prawo jazdy. Co stanie się z nim jeszcze zdecyduje sąd.

KARY DLA NIETRZEŹWYCH KIEROWCÓW
 

Stężenie alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 proc (wykroczenie z art. 87 kodeksu wykroczeń):
- Grzywna w wysokości od 50 zł do 5000 zł.
- Utrata uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
- Kara aresztu od 5 do 30 dni (stosuje się ją stosunkowo rzadko).
Stężenie alkoholu we krwi powyżej 0,5 proc. (przestępstwo na podstawie art. 178a kodeksu karnego):
- Grzywna wymierzona w stawkach dziennych – określa się ich liczbę (od 10 do maksymalnie 540) oraz wysokość jednej stawki (od 10 do nawet 2000 zł). Jej wysokość ustala sąd, biorąc pod uwagę m.in. zarobki i sytuację rodzinną sprawcy.
- Utrata uprawnień na czas od roku do 10 lat lub nawet dożywotnio w przypadku spowodowania wypadku z ofiarami.
- Kara więzienia do lat 2 (recydywistom grozi do 5 lat, a osobom, które spowodowały wypadek – nawet do 10 lat).

foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz