poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Chcą zmian lokalnych

Bartosz Twardowski
K2 – czyli „Kreatywny Krotoszyn”
Bartosz Twardowski z Krotoszyna chce założyć nieformalną grupę, która ma na celu poprawę jakości życia w rodzimym mieście. - Będziemy współpracować z każdym, kto chce zmieniać nasze miasto na lepsze – zapowiada 27-letni krotoszynianin.

Pomysł na nieformalną grupę pod nazwą „K2 – Kreatywny Krotoszyn” zrodził się z obserwacji działań ruchów miejskich w Poznaniu i Wrocławiu. Poza tym, jak twierdzi Bartosz Twardowski, od jakiegoś czasu temat stał się nośny za sprawą Instytutu Obywatelskiego, z którego przedstawicielami się przyjaźni. - Cel jest jasny: poprawa jakości życia w Krotoszynie. Środki są różne, od pisania wniosków do władz do promowania na zebraniach osiedlowych rozwiązań przybliżających miasto do mieszkańców. Chcemy pięknego, otwartego i nowoczesnego miasta. Stąd zajmiemy się estetyką, architekturą i urbanistyką. Za główne problemy uznajemy: niewydolną komunikację i skrywaną tożsamość miasta – tłumaczy inicjator pomysłu.
Specyfiką tego typu ruchów miejskich zdaniem rozmówcy jest brak rozbudowanej instytucjonalizacji, więc takie sprawy ustala cała grupa.

K2 to przede wszystkim młodzi

Grupa składa się z kilkunastu członków. Nasz rozmówca zajmuje się warstwą okołopolityczną inicjatywy. – Sprawdzam jakie jest zainteresowanie ludzi, sprawdzam jak inne środowiska na ten pomysł odpowiedzą. Ostatnio opublikowaliśmy swój profil na FB. Każdy może do nas dołączyć – mówi B. Twardowski. 
Sprawy merytoryczne w grupie ogarnia Michał Całujek, świeżo upieczony magister gospodarki przestrzennej i jego koleżanki z Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. – Michał ma do tego głowę, a dodatkowo widzi to od środka, jak wszystko jest blokowane przez urzędników. Formalnie, nie ma przeszkód we wnioskowaniu do instytucji publicznych, ponieważ jesteśmy grupą mieszkańców. Tu ogromną rolę odgrywają media, bo konkrety problem trzeba nagłośnić, tak samo jak i brak reakcji ze strony władz. Piszesz wniosek jako Rada Osiedla i tak mają to gdzieś. Więc nie nadawca jest tu najważniejszy – kontunuuje krotoszynianin.

Stawiamy na estetykę miasta

W głównej mierze grupa chce brać czynny udział w tworzeniu i wdrażaniu optymalnych koncepcji zagospodarowania przestrzeni miejskiej. - Będziemy zabierać głos i zwracać uwagę na jakość i estetykę przestrzeni publicznej, gdyż o mieście świadczą nie tylko liczby i procenty, ale to, co każdego z nas bezpośrednio otacza. Przede wszystkim: ulice, place, zaułki i związane z nimi rozwiązania urbanistyczne, nawierzchnia, mała architektura, kolory i estetyka elewacji. - mówi B. Twardowski.
Przestrzeń powinno tworzyć się zdaniem Bartosza „z ludźmi” – a nie tylko „dla ludzi”. K2 będzie zatem dbać o to, by kreowali ją nie tylko urzędnicy, ale wszyscy mieszkańcy.
W sprawach infrastruktury drogowej K2 popiera ograniczanie ruchu samochodowego w centrum miasta. Po mieście nie jeździ się tylko samochodem, w szczególności preferując rower jako zdrowy i ekologiczny środek transportu oraz dbając o pieszego, jako o uczestnika ruchu ulicznego. Młodzi ludzie chcą też popracować nad tożsamością lokalną. Przypomnieć o historii miasta, na którą natykają się codziennie. - KOK robi wystawę zdjęć dawnego Krotoszyna pod klasztorem. A czemu nie wystawić zdjęć na Rynku, w perspektywie kamienic. Patrzysz w górę widzisz stan obecny, spoglądasz troszkę niżej na zdjęcie, spotykasz przeszłość. Chcemy zrobić coś pozytywnego dla naszego miasta. Będziemy współpracować z każdym, kto chce zmieniać nasze miasto na lepsze – mówi B. Twardowski.
Grupa w niedalekiej przyszłości ma zamiar sformalizować swoje cele i zacząć działać jako stowarzyszenie ponieważ tylko tak można pozyskiwać jakieś środki pieniężne na stawiane przez siebie postulaty, a co za tym idzie być partnerem do rozmów z samorządowcami. - Chcemy ruszyć na przełomie września – października. Jak sprawa się potoczy, jeszcze nie wiadomo. Są ludzie, którzy panicznie boją się formalizacji przedsięwzięcia. Ja też boje się, że ugrzęźnie to w bawieniu się w odgrywanie ról: kto będzie przewodniczącym, a kto wice. Wszystko jednak wskazuje na to, że nasze idee wkrótce ujrzą światło dzienne – zakończył krotoszynianin.

Bartosz Twardowski – ur. 16 października 1985 roku w Krotoszynie. Dzieciństwo spędził pod Warszawą, ale wrócił do Krotoszyna w 2005 roku. Studiował socjologię i politologię na Uniwersytecie Poznańskim. Interesuje się polityką, filozofią i ogólnie szeroko pojętym życiem społecznym.  Obecnie pracuje w firmie Hussmann Koxka Poland jako kierownik centrum obsługi zgłoszeń serwisowych.    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz