niedziela, 18 listopada 2012

Dni Honorowego Krwiodawstwa

Pobór krwi w jednostce PSP Krotoszyn
W dniach 22-26  listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa. Dla wielu niezdecydowanych może to być dobry moment na podjęcie decyzji o dołączeniu do grona honorowych dawców krwi.

Nie trzeba chyba nikomu mówić o tym, że krew ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu naszego organizmu. O tym jak jest cenna przekonali się ci, którzy z powodu choroby czy wypadku stali się biorcami. W żyłach dorosłego człowieka krąży około pięciu litrów krwi. Oddanie 450 ml nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Jest to całkowicie bezpieczna ilość, którą pobiera się jednorazowo od zdrowej osoby.

W Krotoszynie będą świętować

Już w czwartek, 23 listopada o godz. 17.00 w restauracji „Iskra” obok Teominy odbędzie się uroczystość Terenowego Oddziału  Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krotoszynie. – W naszym powiecie ludzie dość chętnie oddają krew. Dobrze wiedzą, że ratuje ona bardzo często życie. Dni Honorowego Krwiodawstwa będą, jak co roku, doskonałym momentem do wręczenia odznaczeń dla tych, którzy najmocniej włączali się w akcję. Będzie też okazja do podsumowania naszej rocznej pracy w tym zakresie – informuje radny, Krzysztof Kierzek, od lat związany z honorowym oddawaniem krwi.
Aktualnie w powiecie istnieją punkty honorowych dawców krwi m. in.: KP PSP w Krotoszynie; Klub Honorowych Dawców Krwi przy Mahle; Terenowy Oddział RCKiK w Krotoszynie, ul. Młyńska 2 oraz kluby Honorowych Dawców Krwi istniejące przy urzędach gmin z naszego powiatu.

Kto może zostać dawcą?

Dawcą krwi może być osoba, która ukończyła 18 lat i jest zdrowa. Decyzję o oddaniu krwi podejmujemy sami. Wśród osób zgłaszających się do punktów poboru krwi są osoby, które nigdy dawcami nie zostaną. Przyczyn może być wiele. Dawcą nie może być m.in. nosiciel wirusa HIV czy osoba cierpiąca na choroby zakaźne. Lista przeciwwskazań jest dość długa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Krew to cenny dar, który możemy ofiarować ciężko chorym i poszkodowanym w wypadkach. Jest to nie raz jedyny środek ratujący im życie. Ten życiodajny płyn jest jedyną tkanką, którą zdrowy człowiek może przekazać bez szkody dla własnego organizmu – kończy K. Kierzek.

foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz