poniedziałek, 9 września 2013

Krotoszanie na Bałkanach



Występ krotoszyńskiego zespołu był mocnym, polskim akcentem na bałkańskim festiwalu


21 sierpnia zespół tańca ludowego Krotoszanie brał udział w festiwalu folklorystycznym w Bośni i Hercegowinie. Występy naszych tancerzy spodobały się bałkańskiej publiczności. Nawiązano wiele kontaktów czego owocem będzie rewizyta, która odbędzie się już w listopadzie.

Zespół tancerzy Krotoszanie miał okazję promować polskie tańce w dwóch bałkańskich miastach: Vielika Kladusa i Cazin. Wszystkie występy były entuzjastycznie przyjmowane przez licznie zebraną publikę, która folklor stawia na pierwszym miejscu w swojej kulturze. Polscy tancerze zaprzyjaźnili się z młodzieżą z lokalnego zespołu Derdef z miasta Cazin, w którym spędzili kilka dni. Oprócz tego nasi krajanie podczas pobytu w Bośni i Hercegowinie poznawali kulturę i tradycje bośniackie, kuchnię regionalną, oraz zobaczyli wiele ciekawych miejsc. - Efektem nawiązanej współpracy będzie przyjazd zespołu folklorystycznego “Derdef” do Krotoszyna w listopadzie i wspólny koncert. Wszyscy czekamy na to z niecierpliwością. Dla wszytkich miłośników folkloru i nie tylko czekać będzie moc niezapomnianych wrażeń – mówi Grzegorz Polański.
Przypomnijmy, że zespół tańca ludowego Krotoszanie powstał w listopadzie 2001 roku i został założony przez Arlettę Polańską. Działa przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. W zespole tańczy i śpiewa ponad 60 osób tworzących trzy grupy wiekowe. Na program artystyczny składają się tańce i przyśpiewki z okolic Krotoszyna, tańce i pieśni regionu wielkopolskiego, lubelskiego, kaszubskiego, tańce i śpiewy górali żywieckich oraz tańce narodowe. Tancerze występują w strojach krotoszyńskich, lubelskich, górali żywieckich, krakowskich i kaszubskich.
Zespół koncertuje na wszelkich imprezach: biesiadach, festynach, przeglądach folklorystycznych, uroczystościach szkolnych, miejskich, powiatowych. Koncertował we francuskim Fontenay–le–Comte, w Czechach, w Holandii, w Turcji, na Węgrzech, w Bułgarii czy Niemczech. Na II i IV Prezentacjach Kultury Południowo – Zachodniej Wielkopolski – Gostyń 2002, Krotoszyn 2004, Opatówek 2006 otrzymał złote medale. Podczas Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej — Brzeziny 2006, 2010 otrzymał jedną z głównych nagród. Kierownikiem artystycznym, organizacyjnym, instruktorem i choreografem jest Arletta Polańska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz