poniedziałek, 27 maja 2013

Potencjał, który trzeba wykorzystać

Park w Kuklinowie mógłby stać się nie lada atrakcją
Zaakceptowany przez radnych na ostatniej sesji gminny program opieki nad zabytkami nie przyniósł większych dyskusji. Okazuje się jednak, że gmina zabytkami stoi, a ich odnowa i renowacja mogłaby sprawić, że turystycznie region ten mógłby się świetnie rozwinąć.

Gminny program uwarunkowany jest od planu zagospodarowania przestrzennego całego województwa wielkopolskiego, który zakłada bardzo ambitne cele na lata 2013-2016 m.in.: zwiększenie nakładów na ochronę dziedzictwa kulturowego, zarówno w budżecie państwa, jak i w budżetach samorządowych; promocja szlaków kulturowych, parków kulturowych, pomników historii, a także obiektów wpisanych na listy dziedzictwa europejskiego oraz podnoszenie wizerunku województwa jako produktu turystycznego.
Jak mówił Paweł Wasielewski, który przedstawiał program radnym na komisjach, gmina Kobylin została uwzględniona w planie zagospodarowania. Chodzi głównie o szlaki piesze i rowerowe, które selektywnie są realizowane przez wojewodę. – W planie na lata 2013-2016 ujęte są szlaki piesze i rowerowe o zasięgu wojewódzkim. Jeżeli chodzi o szlaki piesze to trasa liczy sobie dziś 59 km i przebiega przez Leszno-Pawłowice-Pudliszki-Krobię-Smolice. Natomiast szlaki rowerowe liczą dziś 254,4 km i jest to tzw. „Ziemiański Szlak Rowerowy”, w którym znajdują się również nasze sołectwa: Sroki, Rebiechów, Kobylin, Stary Kobylin i Smolice – argumentował w sprawozdaniu P. Wasielewski.
Zdaniem urzędnika, należy wspierać gminny program ochrony nad zabytkami bo to ważny dla gminy potencjał, który w przyszłości należałoby wykorzystać. Cała gmina aż pęka zabytków, które stanowią elementy chronionego dziedzictwa kulturowego. – Być może gmina Kobylin pod względem walorów kulturowych nie wyróżnia się w znaczący sposób, ale warto dbać o zabytki, które posiada. Obiekty zabytkowe niestety w większości znajdują się w złym stanie technicznym, a część parków jest zdewastowana. Należałoby opracować selektywny plan poprawy tego stanu rzeczy – tłumaczył P. Wasielewski.
Aktualnie w gminie znajduje się łącznie 23 zabytków, które stanowią elementy wspomnianego dziedzictwa kulturowego. W pierwszej kolejności to właśnie te zabytki miałyby być ujęte planem opieki. W Kobylinie jest ich siedem: Kościół parafialny pw. św. Stanisława (XV-XVII wiek), Klasztor i Kościół Zakonu Bernardynów (XVI wiek), dawny szpital św. Ducha położony na terenie dawnego cmentarza (2 poł. XVIII wieku), cmentarz poewangelicki (XVIII wiek), wieża zboru ewangelickiego na ul. 3 Maja (XVII wiek), kamienica klasycystyczna z 1 poł. XIX wieku – Rynek 1 i Rynek 10.
Po jednym obiekcie wagi dziedzictwa narodowego posiadają miejscowości: Lipowiec (zespół dworsko-folwarczny wraz z reliktem parku) i Sroki (zespół dworsko-folwarczny). W Smolicach z kolei znajdują się: park krajobrazowy z końca XVIII wieku, a w nim pałac neobarokowy z 1910 roku; były budynek zarządcy (dzisiejsze przedszkole) i służby (dzisiejsze mieszkania); pomnik z 1978 roku oraz zespół kościelny z 1907-1909 roku. Starygród słynie natomiast z kościoła parafialnego pw. Oczyszczenia NP. Marii z połowy XVII wieku; dzwonu z 1748 roku; grobowca na cmentarzu kościelnym Jana Nepomucena 1826 rok; grodziska pierścieniowego z 1232-1406 roku oraz parku podworskiego z 2 poł. XIX wieku. Kolejne zabytki usytuowane są w Łagiewnikach. Tam znajduje się dwór z 1 poł. XIX wieku oraz park zabytkowy z 2 poł. XIX wieku. Z kolei w Kuklinowie dostępny jest park krajobrazowy z XIX wieku; krzyż ludowy z ok. 1800 roku oraz figura przydrożna wykonana przez Franciszka Nowaka ok. 1868 roku.
Oprócz tych zabytków w gminie jest jeszcze sporo innych m.in. sprzedane już obiekty w Starkówcu (obiekt kuźni i dwór, gdzie kuźnia została już wypisana z rejestru zabytków – przyp. red.). – W dalszym ciągu do obiektów godnych obejrzenia należy zaliczyć: pałac i park w Smolicach, obiekty zabytkowe w Kobylinie, pałac i park w Łagiewnikach, a także kościół w Starymgrodzie. Reszta zabytków winna być w polu naszej opieki i w przyszłości objęta jakimś wsparciem. To ważne ponieważ może stać się dla gminy bodźcem rozwojowym w kierunku rozwoju turystyki – zakończył P. Wasielewski.


foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz