poniedziałek, 27 maja 2013

Z wizytą w Konarzewie

Radne mogły zobaczyć jak w ośrodku na co dzień funkcjonuje młodzież
17 maja radne gminne z komisji zdrowia, opieki socjalnej i ochrony środowiska odwiedziły Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Konarzewie. Okazuje się, że ośrodek działa prężnie i wciąż poszerza swoją bazę dydaktyczną. Przydałby się jednak remont elewacji obiektu.

Spotkanie prowadziła przewodnicząca komisji, Mirosława Sajur, która jest jednocześnie sołtysem Konarzewa. Jak podkreślała przewodnicząca wizyta związana była z chęcią uzyskania informacji o aktualnej sytuacji ośrodka ze względu na to, że uczy się w nim wielu uczniów z gminy Zduny.
Dyrektor placówki, Daria Rakowiecka-Nowacka  przedstawiła najważniejsze fakty: - Aktualnie jeżeli chodzi o edukację i wychowanie posiadamy 9 oddziałów  klasowych, 3 zespoły rewalidacyjno-wychowawcze, 6 indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, 18 zajęć wczesnego wspomagania rozwoju. Prowadzimy również zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w internacie: 4 grupy wychowawcze ( 2 – dla dziewcząt, 2 - dla chłopców) – tłumaczyła dyrektor.
Rewalidacją czyli dodatkowymi zajęciami usprawniającymi uczniów po zajęciach edukacyjnych objęci są wszyscy uczniowie. - Rewalidacja ma różne formy: grupową - usprawnianie zaburzonych funkcji i zdolności, dogoterapia, korekcja wad postawy oraz indywidualą - korekcja wad wymowy, alternatywne metody komunikacji, hipoterapia, integracja sensoryczna – kontynuuowała D. Rakowiecka-Nowacka.
Dyrektor podkreśliła, że na dobrą atmosferę w placówce pracują wszyscy: nauczyciele, rodzice, uczniowie. Zauważyła, że nauczycielem w placówce tego typu nie może być osoba przypadkowa, słowo: powołanie nie jest w tej sytuacji nadużyciem. - Nauczyciele przygotowują uczniów do konkursów, zawodów sportowych, a o wynikach można się przekonać, zaglądając na stronę internetową: http://sosw-konarzew.ovh.org/. Uczniowie wyjeżdżają na wycieczki, które niemal w 100% finansowane są przez sponsorów ( m.in. „Lions Club”, „Dino”, „Intermarche”, czy „Bricomarche”). W tym roku 17 uczniów pojechało w ramach turnusu rehabilitacyjnego na „zieloną szkołę” nad morze – mówiła dalej dyrektor.Aktualnie w porozumieniu z BZWBK o . Krotoszyn uczniowie pod opieką nauczycieli realizują ciekawy projekt dotyczący sprawdzenia przygotowania różnych instytucji użytku publicznego do obsługi niepełnosprawnych.
Ważnym aspektem spotkania z radnymi był również stan techniczny konarzewskiego ośrodka. Jak się okazuje budynek jest sukcesywnie remontowany. W tym roku szkolnym wymieniono podłogi, sufity i instalację elektryczną na ostatnim piętrze. - W czasie letnich wakacji będą tam trwały prace malarskie.Marzeniem jest zdobycie pieniędzy na remont elewacji – kończyła dyrektor.
Na zakończenie podkreślono również bardzo dobrą współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Zdunach, gminą Zduny w zakresie organizacji dojazdów oraz środowiskiem Konarzewa, które wspiera placówkę w bardzo różnorodny sposób, np. rolnicy nieodpłatnie przekazują słomę, siano potrzebne do utrzymania koni. Z kolei mieszkańcy wsi  są zapraszani  na imprezy organizowane w placówce ( np. jasełka).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz