poniedziałek, 13 maja 2013

Tydzień z Janem Czochralskim



Do 15 maja rozdrażewska biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej akcji pn. “Tydzień z biblioteką”. Głównym celem będzie prezentacja życiorysu i dorobku prof. Czochralskiego.

Całość bibliotecznego tygodnia rozpoczęła się już 8 maja w Zespole Szkół gdzie otwarta została wystawa poświęcona życiu wybitnego prof. Jana Czochralskiego. Przypomnijmy tylko, że w styczniu br. sejm ogłosił profesora Patronem Roku 2013. Mało kto o nim słyszał, a obok Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie to najczęściej wymieniany w świecie polski uczony. Żył w latach 1885 – 1953. Nazywany “praojcem elektroniki”. Opracowana przez niego metoda hodowli monokryształów metali zapewniła mu trwałe miejsce w kanonie światowej literatury naukowej – dziś jest wciąż najczęściej cytowanym i wymienianym polskim uczonym. Wszyscy korzystamy z jego odkrycia. Dziś metodą Czochralskiego hoduje się monokryształy krzemu dla przemysłu półprzewodników. Z wytworzonego krzemu produkowane są diody, tranzystory, czipy układów scalonych i wiele innych podzespołów. Dzięki metodzie Czochralskiego działa zatem większość urządzeń elektronicznych – komputery, kuchenki mikrofalowe, telewizory, telefony komórkowe, wyświetlacze. –  Dodatkowym smaczkiem będzie dzień 15 maja kiedy to do Rozdrażewa przyjedzie rodzina prof. Czochralskiego oraz przyjaciel rodziny. Wszyscy chętni będą mogli dowiedzieć się więcej na jego temat – informuje dyrektor biblioteki, Alicja Banaszek.
Poza główną atrakcją w Bibliotece swoje pasje zaprezentują kreatywni Rozdrażewianie. W bibliotece zaprezentowali się kolejno: Kamil Szymender, który przygotował prezentację na temat gołębi pocztowych, Natalia i Joanna Łąkowskie, które wystąpiły z ciekawą prezentacją pt. “Największe szczęście w świecie na końskim leży grzbiecie”, Andrzej Woźniak i Tadeusz Nowaczyk, którzy opowiedzieli o swoich wrażeniach z górskiego szlaku oraz Monika Zefirian, która opowie o swojej pasji do motoryzacji w prezentacji pt. “Benzyna we krwi”. Oprócz tego 13 maja w ZSP w Rozdrażewie odbył się również tzw. “ArtScience” czyli pokaz eksperymentów chemicznych potwierdzających tezę, że chemia nie musi być wcale nudna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz