poniedziałek, 1 października 2012

Radny Chudy nie ma racji

W Polsce obowiązują numery 999 i 112
Pod koniec września radny powiatowy, Tomasz Chudy ze Zdun wystosował interpelację do starosty krotoszyńskiego w sprawie umieszczenia w informatorze powiatu i na stronie internetowej starostwa bezpośredniego numeru alarmowego do pogotowia ratunkowego w Krotoszynie. Jego zdaniem, promowane numery 999 i 112 nie funkcjonują w pełni sprawnie.

Problem numerów alarmowych 999 i 112 Tomasz Chudy uwypuklił na jednej z sesji rady powiatu. Twierdził, że na podstawie własnych doświadczeń i informacji docierających do niego od innych osób wie, że zdarzają się przypadki, kiedy telefonując pod dwa wspomniane numery petent jest automatycznie łączony ze stacją pogotowia ratunkowego w jednym z powiatów sąsiednich. – Zachodzi wtedy konieczność szczegółowego wyjaśnienia dyspozytorowi np. z Gostynia, z jakiej się dzwoni miejscowości, następnie dopiero zgłoszenie jest przekazywane do Krotoszyna – tłumaczy radny. Dodaje jednocześnie, że to w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia, wydłuża to tylko bezcenny czas reakcji służb ratowniczych. – Dlatego wnioskuję o to żeby numer (062) 725 25 55 funkcjonował w we wszystkich możliwych publikatorach jako ten numer, który gwarantuje bezpośrednie połączenie z Krotoszynem. Moim zdaniem, to właśnie ten numer powinien być promowany w powiecie krotoszyńskim aż do czasu pełnej pewności co do funkcjonowania ogólnopolskich systemów ratowniczych – kończy T. Chudy.
Starostwo nie pozostało obojętne na interpelację radnego i skierowało jego zapytanie do wojewody wielkopolskiego. Ten ustosunkował się do pisma i odpowiedź wystosował. Podważył w nim zasadność interpelacji wskazując na nieodpowiedzialną postawę radnego Chudego. – Propozycja stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia, życia i bezpieczeństwa mieszkańców powiatu krotoszyńskiego, a także jest sprzeczna z przepisami prawa – pisze wojewoda, Piotr Florek. Dodaje jednocześnie, że zgodnie z zapisami art. 4 ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym każdy kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, (...) ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Zgłoszenie odbywa się na trzycyfrowy numer alarmowy , który również został ustawowo ustalony. – Zaznaczyć należy, że do dnia dzisiejszego dysponent z rejonu krotoszyńskiego nie zgłaszał żadnych problemów z wywołaniami kierowanymi na numery alarmowe. Reasumując, propozycja zgłoszona przez pana radnego powiatowego jest wysoce nieodpowiedzialna i może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców przebywających na terenie powiatu krotoszyńskiego, a także stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa – zakończył wojewoda.


Foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz