poniedziałek, 29 października 2012

Spotkanie z niedźwiadkiem

Wojenne losy niedźwiadka wzbudzały zainteresowanie
22 października Biblioteka Publiczna w Kobylinie gościła Łukasza Wierzbickiego- redaktora, biografistę i autora książek dla dzieci. To kolejne po „Spotkaniu z Islandią” ciekawe wydarzenie kulturalne zaserwowane przez prężnie działającą bibliotekę.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III szkoły podstawowej. Łukasz Wierzbicki przedstawił losy niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom z Armii Andersa od kwietnia 1942 roku do listopada 1947 roku. W trakcie spotkania zaprezentował archiwalne zdjęcia oraz film przedstawiający zabawę misia Wojtka  z żołnierzami w obozie szkoleniowym na Bliskim Wschodzie. Dzieci dowiedziały się m.in. jak wyglądał szlak bojowy Armii Andersa, jakie znaczenie miała bitwa pod Monte Cassino oraz, że w wojnach na przestrzeni wieków towarzyszyły ludziom zwierzęta (konie, wielbłądy, słonie, osły, psy czy gołębie). - Opowieść o Wojtku to nie tylko zabawa i lekcja historii, ale także okazja, by zastanowić się wspólnie nad rolą zwierząt w naszym życiu, tych, które są naszymi przyjaciółmi, pracują wspólnie z ludźmi, towarzyszą nam w życiu codziennym oraz w wyjątkowych sytuacjach. Dzieci cały czas aktywnie uczestniczyły w prelekcji, a na zakończenie otrzymały zakładki z autografem autora – podsumowała dyrektor kobylińskiej biblioteki, Teresa Bukowska.
Przypomnijmy, że Łukasz Wierzbicki ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W latach 1999-2000 prowadził autorską audycję muzyczną „Wyspa Skarbów” w poznańskim radio „Fan”. W latach 2000-2010 zajmował się zawodowo produkcją koncertów, spektakli kabaretowych oraz innych wydarzeń kulturalnych. W 2000 roku zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z jego podróży do Afryki. Jest redaktorem i autorem wstępu do książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, którą Ryszard Kapuściński uznał za klasykę polskiego reportażu oraz ponad 20 innych książek dla dzieci. Podczas spotkań autorskich łączy elementy wykładu, prezentacji multimedialnej, kabaretu i inscenizacji historycznej.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz