poniedziałek, 29 października 2012

Sądy muszą zostać

Stanowisko jest jedno: Nie dla likwidacji sądów!
Przedstawiciele 9 powiatów Dolnego Śląska i Wielkopolski zebrali się 19 października w Miliczu, na zaproszenie starosty milickiego, aby ustalić wspólne działania w celu obrony sądów rejonowych, zniesionych rozporządzeniem ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. W spotkaniu udział wzięli prezesi sądów oraz poseł na Sejm RP Marek Łapiński.
W sali konferencyjnej I LO w Miliczu zjawili się goście z samorządów dolnośląskich i wielkopolskich oraz polskiego parlamentu. Przybyli m. in. starości, burmistrzowie i prezesi sądów rejonowych z Kamiennej Góry, Ostrzeszowa, Rawicza, Jawora, Strzelina, Wołowa czy Lwówka Śląskiego. Krotoszyn reprezentował  prezes, Patryk Pietrzak.
W dyskusji zwracano uwagę na następujące aspekty przyjętego rozwiązania rozporządzenia, wbrew stanowisku ministerstwa, które mówi o „zniesieniu", czyli likwidacji, a nie przekształceniu 79 sądów rejonowych. Zdaniem wszystkich tzw. reforma sądownictwa nie przynosi żadnych pozytywnych efektów ani finansowych, gdyż symboliczną oszczędność na dodatkach funkcyjnych prezesów pochłoną i przerosną koszty delegacji służbowych, etatów dyrektorów ekonomicznych, ani organizacyjnych, gdyż wprowadza brak stabilności, zamęt oraz wydłuża drogę obywtaela do wymiaru sprawiedliwości. Nie ma również żadnych korzyści społecznych,  gdyż prowadzi do spadku znaczenia małych ojczyzn, drenażu lokalnych elit, marginalizacji prowincji i miast powiatowych, degradację Polski prowincjonalnej. Zebrani zwrócili również uwagę na to, że rozporządzenie prowadzi do recentralizacji zarządzania usługami publicznymi oraz wprowadza rozwiązania wątpliwe pod względem zgodności z Konstytucją.
Ponadto w dyskusji zauważono, iż są to decyzje sprzeczne z ideą samorządności, skierowane przeciwko wspólnotom lokalnym, mogą doprowadzić do powstania "sędziów II kategorii", w następnym kroku do likwidacji prokuratur a nawet komend policji. Co gorsza - w obiegu prawnym istnieje rozporządzenie o likwidacji 79 sądów rejonowych, a nie powstało do dziś rozporządzenie o powołaniu wydziałów zamiejscowych.  Kuriozalnym pociągnięciem wydaje się likwidacja sądów w miastach, gdzie funkcjonują zakłady karne, Strzelin - Wołów - Rawicz. Dyskutanci podnieśli także wysoką sprawność orzekania w sądach rejonowych i bezsensowne porównania z ośrodkami wielkomiejskimi - Warszawy, Krakowa, Katowic.
Poseł Marek Łapiński przyznał, że został niemile zaskoczony, podobnie jak większość klubu parlamentarnego PO, rozporządzeniem ministra sprawiedliwości. Uważa, że taka debata wiele wnosi do dyskusji na temat ustroju sądów w Polsce jak i ustroju RP. Każda tego typu decyzja powinna uwzględniać interes Polski lokalnej, Polski prowincjonalnej. Zebrani uzgodnili wspólne stanowisko, skierowane do premiera Donalda Tuska wraz z zaproszeniem do spotkania, w którym samorządowcy i sędziowie przedstawią premierowi swoje argumenty przeciwko likwidacji instytucji powiatowych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz