![]() |
Bracia Śniadeccy będą patronami szkoły |
Popularna Cerama jest jedyną szkołą w powiecie, która pozostaje bez swojego imienia. – Kiedyś nosiła imię Pawła Findlera, polskiego działacza komunistycznego, który z zawodu był chemikiem. Oprócz tego był I sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej w latach 1942-1943. Wskutek kojarzenia jego osoby z dawnym systemem imię to usunięto – zaczyna dyrektor szkoły, Mirosława Cichowlas.
Zbliżają się obchody jubileuszu placówki. To również dobry czas żeby nadać szkole nowe imię. Propozycją są: Jan i Jędrzej Śniadeccy. – Panowie ci są zasłużeni dla świata nauki i bardzo dobrze pasują do profili kształcenia szkoły. Oprócz tego, że stawiali na rozwój ducha i nauki dbali również o rozwój fizyczny, co chcielibyśmy w naszej szkole również kultywować – kontynuuje dyrektor.
W skład Zespołu Szkół wchodzi II Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum nr 1 kształcące młodzież i dorosłych na wielu płaszczyznach edukacyjnych. – Od tego roku zmieniły się zasady nadawania imion szkołom. Nie można już nadawać nazwy Zespołowi Szkół, a poszczególnym szkołom w zespole. Tym placówkom, którym się to udało wcześniej pozostają z tymi nazwami. U nas pozostaje Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, ale zarówno II LO jak i Technikum nr 1 będą niedługo nosić nazwę im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. – kończy M. Cichowlas.
Oficjalnie radni powiatowi przegłosują uchwałę o nadaniu szkole imienia podczas sesji 22 marca.
Jan Śniadecki (1756-1830), polski astronom, matematyk, geograf i filozof. Jeden z najwybitniejszych uczonych okresu oświecenia. Opublikował Geografię, czyli opisanie matematyczne i fizyczne Ziemi. Twórca polskiej terminologii matematycznej i astronomicznej. Odkrył planetoidę Pallas. Pionier rachunku prawdopodobieństwa w Polsce.
Jędrzej Śniadecki (1768-1838), chemik, lekarz, filozof, biolog, publicysta polski, nazywany ojcem chemii polskiej. Założyciel Towarzystwa Lekarskiego Wileńskiego. Pracował nad teorią procesów rozpuszczania. Twórca polskiego słownictwa chemicznego, napisał pierwszy oryginalny podręcznik chemii w języku polskim. Był również krzewicielem higieny i dietetyki oraz pionierem wychowania fizycznego w Polsce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz