niedziela, 13 stycznia 2013

Gdzie Bóg nas posłał, tam mamy zakwitnąć...

Ogród jest jedynym w swoim rodzaju w Polsce
Słowa te witają wszystkich, którzy odwiedzają jedyny w swoim rodzaju ogród w Rozdrażewie. Mowa o kamiennym ogrodzie Jana Pawła II, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem ludzi, którzy odwiedzają go by w ten sposób oddawać hołd błogosławionemu Polakowi.
Początki ogródka Jana Pawła II sięgają kilku lat wstecz. Na początku naprzeciw kościoła po drugiej stronie ulicy od zawsze znajdował się staw i teren, który zarośnięty i niechlujny stanowił dobrą podbudowę do pożytecznego wykorzystania. Jak wspomina ks. proboszcz początki budowy ogrodu były pełne inicjatywy i chęci. - Stopniowo zaczęliśmy ten plac porządkować, wywieziono około 300 ciężarówek ziemi, ustawiliśmy małą estradę. To był akurat czas po śmierci Ojca Świętego i Ks. Biskup zachęcał, aby przy kościele był kamień, tablica, bądź inna forma upamiętnienia naszego wielkiego rodaka. Nasz nieżyjący już murarz zaproponował, by był to duży kamień z tablicą pamiątkową, który rzeczywiście stanął przed kościołem. Ale chcieliśmy zrobić coś jeszcze, przy naszym placu za stodołą.  I wtedy ks. Piotr Kowalek, ówczesny wikariusz, zaproponował, aby również tam poustawiać kamienie. – wspomina Sławomir Siewkowski.
Do ogródka wykorzystano kamienie, które ludziom przeszkadzały na drogach, czy na polach. Na początku miały służyć jako przystanki podczas Drogi Krzyżowej. Ostatecznie jednak biorąc pod uwagę fakt, że plac miał służyć również jako miejsce rekreacji postanowiono, że upamiętnią pielgrzymki Jana Pawła II. - Ogłosiliśmy konkurs na cytaty papieskie w naszej gazetce parafialnej – wspomina proboszcz – przyszło naprawdę wiele propozycji, z których wybraliśmy te najbardziej reprezentatywne dla dzieci, dla młodzieży, dla rodzin, a także te wypowiedziane w Kaliszu.
Miejscowy kamieniarz na głazach wyrył wybrane cytaty począwszy od pierwszych słów papieża z pierwszej pielgrzymki do Polski: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi” do słów na ostatnim kamieniu, które mówią o wielkiej potrzebie miłości we współczesnym świecie: „Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała. Dlatego uwielbiam tę Miłość gdziekolwiek by przebywała”. Słowa wyryte w kamieniach to nieustanna chęć przypominania wszystkim o uniwersalnych prawdach, o których współcześni ludzie nieraz zapominają.
Kamienie stoją dookoła terenu, na którym znajdują się również boiska do piłki siatkowej i do badmintona oraz plac zabaw dla dzieci. Przez cały rok odbywa się tam wiele imprez parafialnych, ale nie tylko. Z placu korzysta bardzo chętnie szkoła oraz Koło Gospodyń Wiejskich – Jest miejsce na ognisko. Ludzie tu chętnie przychodzą i nieraz wystarczy, że ksiądz tam podejdzie, porozmawia i jest możliwość kontaktu z tymi, którzy nie zawsze do kościoła przyjdą. Jest to więc również miejsce ewangelizacyjne – kończy ks. proboszcz.

foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz