niedziela, 13 stycznia 2013

Pogoda sprzyja wykluwaniu się chorób

Szczepienia to antydotum na grypę
Ciepły grudzień ub. roku i początek nowego roku to medialne alarmy w całej Polsce odnośnie panującej grypy. Tylko w ostatnim tygodniu grudnia odnotowano ok. 80 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę jak informuje rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bondar. Jak wygląda sytuacja w powiecie?

Co roku z powodu grypy umiera w Polsce kilkaset osób. Według naukowców wirus A/H1N1 znany szerzej jako „świńska grypa” tylko w tym roku uderzył śmiertelnie trzy razy w województwie śląskim (2 razy) i małopolskim (dane z GIS z dn. 8.01.2013). Jak się okazuje jednak, wirus tej grypy nie jest bardziej niebezpieczny od zwykłej grypy sezonowej. Chronią przed nim szczepionki przeciw grypie.

W powiecie też chorują
Fala zachorowań i przeziębień dotyczy całego kraju, ale dane dotyczące sytuacji pod tym względem w poszczególnych województwach zmieniają się w każdym tygodniu. Również w powiecie krotoszyńskim widać wzmożony ruch w przychodniach, które jednak jak co roku o tej porze roku przezywają prawdziwe oblężenie. – W przychodniach dość spory ruch, jednak nie jest to sytuacja nadzwyczajna, ponieważ grypa i objawy grypopochodne są co roku. Szczególnie dotkliwie dają się we znaki osobom starszym, osobom chorym przewlekle oraz tym, którzy z powodu pracy zawodowej są częściej narażeni na kontakt z osobami chorymi – mówi Jerzy Bąkowski, lekarz pediatra z NZPOZ z Krotoszyna. Dodaje jednocześnie, że ilość pacjentów w ośrodkach jest nieco większa. Oczywiście jak zawsze w zimowych miesiącach przeważają dzieci. - Nie można jednak mówić o jakiejś sytuacji drastycznej. W większości przypadków to głównie przeziębienia. Rzadko grypa czy powikłania dróg oddechowych – uspokaja lekarz.

Profilaktyka u dzieci wskazana
Zachorowaniom i ewentualnej grypie sprzyjają wahania temperatur, bo organizm jest do tego nieprzystosowany. Jedną z najbardziej zagrożonych chorobą grup są dzieci, głównie te najmłodsze i w wieku przedszkolnym. W takich skupiskach jak przedszkola choroba przenosi się drogą kropelkową najłatwiej.  – Nie puściłam dzisiaj dziecka do szkoły bo jest lekko przeziębione i wolę żeby zostało w domu. Po co mam narażać inne dzieci. Potem jeszcze bym słuchała pretensji od rodziców, że chore dziecko przyprowadzam do szkoły i że zaraża inne dzieci – mówi pani Halina z osiedla Parcelki w Krotoszynie, którą spotkałem gdy sam odwoziłem swoją pociechę do szkoły. – Wzrost zachorowań jest w całym województwie wielkopolskim. Jeżeli chodzi o grypę to proponowałbym jednak zgłosić się do służb sanitarnych. To one, gdyby istniała, alarmowały by pierwsze o ewentualnej epidemii. Ja od tego nie jestem. Ze względu jednak na liczne zachorowania grypopochodne podjęliśmy decyzję o zamknięciu dla odwiedzających oddziału dziecięcego i noworodków na ulicy Bolewskiego w Krotoszynie. To celowy zabieg, który ma zapobiec ewentualnemu zarażeniu najmłodszych wirusami z zewnątrz. Podobnie zrobiliśmy z innymi oddziałami  – mówi dyrektor SPZOZ w Krotoszynie, Paweł Jakubek. GIS jednak uspokaja twierdząc, że odpowiednie szczepienia i profilaktyka powinny wyeliminować ryzyko wystąpienia grypy.

Jak uniknąć grypy?
GIS przypomina, że w czasie nasilenia zachorowań na grypę należy często myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, unikać kontaktów z osobami chorymi. W przypadku wystąpienia objawów grypowych należy pozostać w domu, odpoczywać, pić duże ilości płynów, stosować środki przeciwzapalne. W przypadku, gdy konieczne jest przebywanie poza domem osoby chore powinny unikać tłumu i masowych zgromadzeń. Zalecane jest też zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania, najlepiej przy pomocy chusteczki oraz ewentualnie rękami, które następnie należy umyć wodą i mydłem.
Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, dreszczami, bólem głowy oraz mięśni, uczuciem rozbicia i osłabienia, katarem, suchym kaszlem oraz bólem gardła. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą utrzymywać się do ok. 2 tygodni. Grypa może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka. Zalicza się do nich osoby starsze, po 65. roku życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży.

foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz