poniedziałek, 28 stycznia 2013

O prawko nie będzie tak łatwo

W praktyce nic praktycznie się nie zmieniło
Od stycznia obowiązują nowe wytyczne związane ze zdawaniem na popularne prawko. Chodzi głównie o egzamin teoretyczny, który do tej pory dla większości polegał na wkuciu na pamięć zestawów pytań dostępnych wcześniej podczas nauki. Oprócz tego na motor o poj. 125 cm sześc. będą mogły starać się osoby od 24 roku życia, a nie jak do tej pory od 18 lat.
Nowe przepisy dość mocno namieszały w życiu zwykłego człowieka. O ile ci, którzy nie posiadają prawa jazdy nie za bardzo się tym przejmują, to doświadczeni kierowcy są mniej entuzjastyczni. – Wiadomo, że w życiu różne sytuacje się zdarzają. Mój kuzyn ostatnio miał stłuczkę. Wskazano jego winę i musi robić po roku prawko jeszcze raz. Współczuję mu bo będzie raczej ciężko mu przy nowych zasadach zdać egzamin ponownie – mówi Adam R. z Krotoszyna, który od 12 lat jest zawodowym kierowcą. Inne podejście mają osoby, które szkolą nowych kierowców. – Trzeba poczekać do pierwszych testów tego typu. My ze swojej strony przekazujemy wiedzę rzetelnie także ci, którzy naprawdę się przyłożą ze zdaniem testu nie powinni mieć problemu – informuje Krzysztof Grajca z prywatnej nauki jazdy. Co takiego naprawdę się zmieniło?
Do tej pory podczas egzaminu teoretycznego obowiązywał zestaw 18 z 500 pytań testowych. Czas na odpowiedź wynosił 25 minut. Egzamin zdany to popełnienie maksymalnie dwóch błędów. Wiele osób uczyło się więc testów na pamięć i bez większych problemów radziło sobie z tym etapem. Obecnie zdający będą stawiani przed 32 z ponad 3 tys. pytań testowych. Czas na odpowiedź to 20 sekund na jedno pytanie bez możliwości powrotu do niego później. Daje to nieco ponad 10 minut ogółem. Zdany egzamin to wynik w przedziale 68-74 punkty. – Ma to zapobiegać zdawaniu prawa jazdy przez osoby, które później jeżdżą bez znajomości przepisów ruchu drogowego. Zakres samej wiedzy się nie zmienia. Natomiast ważnym ogranicznikiem jest brak dostępu do pytań przez szkolących nowych kierowców. Wszystko to ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa na naszych drogach oraz na zdobywanie wiedzy z zakresu przepisów przez wszystkich bez wyjątku – informuje dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu rogowego w Kaliszu, Stanisław Piotrowski.
Nowe przepisy definitywnie kończą również z młodymi fascynatami jednośladów, którzy bardzo często są sprawcami kolizji drogowych czy też wypadków. Do tej pory żeby zdawać prawko na motor wystarczyło ukończyć 18 lat. Nowe przepisy zwiększają limit wiekowy do lat 24. – I bardzo dobrze. Większość maszyn o pojemności 125 cm sześć. Znacznie przekracza 100 km/h. Technika idzie na przód i niestety nowe motory z pozoru małe mają ogromną moc. Do motoru trzeba dojrzeć i tyle – ucina prezes krotoszyńskiego klubu „Oldtimers”, Michał Woźniak.
Wszystkim osobom, którym uda się zdobyć prawo jazdy na nowych warunkach zostanie wydany dokument już na podstawie nowego wzoru. Dokument ma przypominać kartę płatniczą. Dokument nie będzie już wydawany bezterminowo, ale maksymalnie na 15 lat. Po upływie tego czasu należy przejść badanie lekarskie i wymienić dokument na nowy. – Osoby, które obecnie posiadają wydane prawo jazdy bezterminowo dopiero za 15 lat będą zobowiązane wymienić swój dokument na nowy. Będą musieli również przejść badanie lekarskie – kończy W. Piotrowski. Wśród zmian, które mają wejść w najbliższym czasie znalazły się również zapisy dotyczące obowiązku odbycia pomiędzy 4, a 8 miesiącem od uzyskania prawa jazdy na nowych warunkach dodatkowego kursu dokształcającego oraz jazdy samochodem ze specjalną naklejką informującą o tym, że danym autem jedzie świeżo upieczony kursant. Będzie to zielony liść klonu. Obowiązek ten ma pojawić się jednak najwcześniej za trzy lata.

foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz