niedziela, 13 stycznia 2013

Z ekologią za pan brat

 Rocznie zużywamy ok. 240 milionów baterii
W Pogorzeli najmłodsi mieszkańcy i uczniowie licznych szkół bardzo chętnie brali udział w akcji zbiórki zużytych baterii. Ekologiczna akcja przerosła oczekiwania wszystkich zainteresowanych. Pogorzelska młodzież udowodniła, że w takich działaniach nie ma sobie równych.

Program szkolny pn. ogólnopolska akcja zbiórki baterii w placówkach oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych to projekt dość młody w kraju bo istniejący od kilku lat. Aktualnie uczestniczy w nim ponad 6 tys. placówek w całym kraju, które oprócz edukacji i wychowania w duchu patriotyzmu stawiają również coraz większy nacisk na ekologię, która z roku na rok staje się coraz bardziej ważna.
W minionym roku Związek Gmin Zlewni Górnej Baryczy zorganizował konkurs zbiórki zużytych baterii już po raz trzynasty. Na wysokości zadania stanęły pogorzelskie placówki, które mogą się pochwalić bardzo dobrymi osiągnięciami. Szkoła w Bułakowie zdobyła drugie miejsce oraz nagrodę w wysokości 700 zł. Zgodnie z regulaminem, wygrywały te placówki, które przekazały największą ilość baterii w przeliczeniu na jednego ucznia. - Zaangażowanie rodziców w zbieranie zużytych baterii przerosło nasze oczekiwania, za ci im serdecznie dziękujemy - mówi kierownik szkoły, Wiesława Bolewicka. Szkoła zebrała w tym roku 8 tys. 642 sztuk  baterii, co w przeliczeniu na ucznia dało 756 sztuk. Za zebrane pieniądze szkoła wzbogaci się o projektor multimedialny.
W akcję zaangażowały się również przedszkola i szkoły podstawowe. Tutaj pierwsze miejsce zdobyło przedszkole „Raj Psotników” w Pogorzeli. Zebrała w sumie 30 tys. 12 sztuk baterii. W ubiegłej edycji przedszkole zajęło drugie miejsce wysyłając 15 tys. 725 sztuk. - Łatwo można policzyć, że podwoiliśmy ilość zebranych baterii, co nas bardzo - mówi dyrektor, Ewa Fiłyk.
Przypomnijmy, że tego typu akcje są bardzo ważne bowiem baterie są odpadem niebezpiecznym zawierającym wybrane metale ciężkie takie jak ołów, kadm i rtęć, które są toksyczne dla naszego organizmu. W przypadku przedostanie się do niego wywołują choroby nerek i dysfunkcje różnych układów np.: pokarmowego i nerwowego. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tego odpadu i wyeliminowanie go środowiska. Odzyskanie baterii i ich odpowiednie przetworzenie jest możliwe tylko po oddzieleniu ich od strumienia pozostałych odpadów komunalnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz