wtorek, 18 września 2012

Chcą wspierać budowę wiatraków

Takich wiatraków w gminie ma stanąć 17
W urzędzie gminy trwają końcowe prace związane z wydaniem decyzji środowiskowej w sprawie budowy 17 wiatraków przez rawicką firmę Altus. Do trwającej od kilku lat procedury decyzyjnej, na początku września, dołączyła Fundacja Instytutu Kajetana Koźmiana z Warszawy. 
                                                   
Być może jeszcze w tym miesiącu gmina Kobylin wyda decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie „Farmy Wiatrowej Kobylin”, składającej się z siedemnastu elektrowni wiatrowych, położonych w obrębach wsi: Zalesie Wielkie, Targoszyce, Łagiewniki, Starkówiec, Fijałów, Górka i Kuklinów. – 30 sierpnia wpłynął wniosek  Fundacji Instytut Kajetana Koźmiana o dopuszczenie do udziału na prawach strony w postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania decyzji.  Nie wiem co takiego chce od postępowania Instytut. Nie potrafię również powiedzieć czy jak decyzja zostanie wydana to fundacja będzie chciała ją blokować czy może wspierać – mówi Wiesław Popiołek z kobylińskiego magistratu.
 Z dołączonego do wniosku statutu Fundacji wynika, że jej celem jest min. informowanie, wspieranie i realizowanie działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i naturalnego oraz zrównoważonego rozwoju, a także wspieranie inicjatyw gospodarczych mieszkańców wsi i małych miast, wspieranie rozwoju technologii energooszczędnych oraz promowanie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. – Dlatego też uznano, że fundacja może uczestniczyć na prawach strony w przedmiotowym postępowaniu – zakończył W. Popiołek.
Okazuje się, że Instytut Kajetana Koźmiana dołączył do procedury wydawania decyzji środowiskowej w Kobylinie ponieważ robi to w całej Polsce przy okazji wydawania innych decyzji w ramach ogólnopolskiej kampanii  „Dobre praktyki dla energii wiatrowej” .  – Chcemy, aby wszelkie inwestycje powstawały w sposób niesprzeczny z nowoczesnymi standardami ochrony środowiska oraz potrzebami mieszkańców i normami prawnymi. Ważne jest aby przedsiębiorcy respektujący te standardy bez problemów uzyskiwali zgodę na realizację inwestycji. Aby to osiągnąć, konieczna jest współpraca z władzami lokalnymi i państwowymi oraz przedstawicielami mieszkańców – mówi specjalistka z zakresu prawa administracyjnego i procedur administracyjnych w branży energetycznej oraz ekspert w zakresie ochrony środowiska w Instytucie, Aleksandra Zwolińska.
Instytut Koźmiana będąc niezależną organizacją społeczną, uczestniczy na prawach strony już w ponad dwustu postępowaniach środowiskowych dotyczących budowy farm wiatrowych w całej Polsce.  Dzięki zebranej dokumentacji analizuje i określa wyzwania stojące przed energetyką wiatrową oraz przygotowuje mapę największych dylematów prawno-środowiskowych. - Równocześnie poznajemy oczekiwania, obawy i problemy przedstawicieli samorządów i społeczności lokalnych związane z inwestycjami w farmy wiatrowe. Każdy przypadek to cenna wskazówka, jak budować OZE bez konfliktów i w jakim kierunku powinien być kształtowany kodeks dobrych praktyk – dodaje ekspert.
Podsumowaniem tego etapu prac będzie raport o lokalnych aspektach energetyki odnawialnej w Polsce. Opracowanie, którego pierwszą edycję Instytut planuje na koniec roku,  ma przedstawić mapę polskiej energetyki wiatrowej. Na podstawie nadesłanych materiałów eksperci Instytutu stworzą analizę problemów związanych z inwestycjami oraz wskażą najbardziej palące kwestie i sposoby ich rozwiązywania. Pokażą również przypadki najlepszej współpracy na linii inwestor – społeczności lokalne - władze lokalne.


foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz