wtorek, 11 września 2012

Oddali hołd poległym i pomordowanym

Zebrani uczcili bohaterstwo, poświęcenie i walkę za ojczyznę
Około godziny 19.00, w ostatni dzień sierpnia, na placu Glabera obok klasztoru franciszkanów zgromadziła się spora liczba mieszkańców Kobylina. Wszystko po to żeby oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie za ojczyznę podczas II wojny światowej. Uroczystości odbyły się w 73. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.

Uroczysty apel odbył się  przy pomniku „Poległym i Pomordowanym” poświęcony ofiarom wojny, a w szczególności obywatelom Kobylina, którzy stracili życie w wyniku działań wojennych.  W apelu uczestniczyło społeczeństwo miasta i gminy, władze samorządowe, przedstawiciele szkół, zakładów pracy, partii i organizacji pozarządowych. Byli również harcerze, a o oprawę dbała niezastąpiona  orkiestra dęta przy OSP w Kobylinie.
W przemówieniach podkreślano, że nie należy zapominać o tym, co miało miejsce 73 lata temu. Wszyscy spotkali się w miejscu narodowej pamięci, miejscu uświęconym przelaną krwią za ojczyznę. Czym dla współczesnego Polaka są takie ślady historii? - Naród, który traci pamięć przestaje być narodem, dlatego w działaniach gminy ważne jest by o patriotyzmie nie tylko mówić, ale czynem krzewić go wśród młodego pokolenia – mówił burmistrz, Bernard Jasiński. Inni podkreślali również, że w historii każdego narodu są takie chwile, które nigdy nie zaginą, których nigdy nie przysypie popiół zapomnienia. Przekazana z pokolenia na pokolenia wiara w odzyskanie niepodległości pozwoliła ocalić marzenia i je zrealizować. Zapłaciliśmy jako naród wysoką cenę, ale też dlatego nie zabrakło w naszej historii bohaterstwa, poświęcenia, walki do ostatniej kropli krwi, ponieważ dobro naszej ojczyzny jest dla nas Polaków wartością najwyższą i najważniejszą. - Dla was młodzieży jest ta lekcja historii. Mam prośbę, abyśmy zawsze o tym pamiętali. Oni potrzebują naszej pamięci – puentował włodarz.
Na zakończenie zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Organizatorem uroczystości było kobylińskie towarzystwo kulturalne. Przypomnijmy, że pomnik w Kobylinie to pomnik powstańców wielkopolskich i ofiar II wojny światowej projektu Wojciecha Korytowskiego i Tadeusza Piskorskiego. Odsłonięto go w maju 1979 roku na miejscu pomnika powstańców z 1937 roku, który zniszczyli hitlerowcy. Z prawej strony leżą na podwyższeniu dwie poziome płyty granitowe, między którymi umieszczono pochyło przestrzenną metalową podobiznę krzyża powstańczego. Po lewej stoją dwa nieregularne słupy granitowe (na lewym metalowy herb Kobylina), a między nimi usytuowano ostrosłupowe elementy metalowe (na skrajnym z nich daty 1939-1945). Z przodu na tablicy ze szlifowanego granitu wykuto napis: Poległym i pomordowanym za Ojczyznę i wolność społeczeństwo ziemi kobylińskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz