poniedziałek, 4 lutego 2013

Kolęda płynie z wysokości i uczy miłości

Marcin Banasiak oczarował  publiczność
Pod takim hasłem 31 stycznia w Konarzewie odbył się IV międzyszkolny konkurs kolęd, pastorałek i pieśni zimowych. Ponad 50 uczestników rywalizowało z sobą w dwóch kategoriach. Trzeba przyznać, że poziom przygotowania uczestników był naprawdę wysoki, a i dobór repertuaru z górnej półki gwarantował niesamowite doznania.
Przegląd w Konarzewie skierowany był do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie z regionu południowej Wielkopolski.  Organizatorem Konkursu było stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych „Motylek” oraz  Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy
im. ks. Jana Twardowskiego w Konarzewie. Celem konkursu była  prezentacja wartościowych pod względem artystycznym kolęd, pastorałek i pieśni o tematyce zimowej, dorobku artystycznego uczestników, promocja  twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz kultywowanie tradycji religijnych. Inicjatorem i  koordynatorem  konkursu ja co roku była niezastąpiona Mariola Snela-Mosińska,  nauczycielka religii  w tamtejszym ośrodku.- W tym roku z powodu panującej grypy do rywalizacji przystąpili uczestnicy  z siedmiu placówek specjalnych z regionu południowej Wielkopolski. Trzeba podkreślić, że wszyscy spisali się bardzo dobrze, a samo uczestnictwo w konkursie to już ogromny sukces. Profesjonalne podkłady muzyczne i przygotowanie młodzieży spowodowały, że poziom był naprawdę wysoki – mówi M. Snela-Mosińska.
Młodzież rywalizowała z sobą w kategorii gimnazjum oraz klas przysposabiających do pracy i dorosłych. Występy oceniało jury w składzie: sołtys Konarzewa, Mirosława Sajur; kierownik Biblioteki w Konarzewie, chórzystka krotoszyńskiego chóru św. Wojciecha, Stefania Plewa;  Anna Gardiasz, dyrektor konarzewskiego ośrodka, Daria Rakowiecka–Nowacka oraz wyłoniona w drodze losowania opiekun uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu, Maria Marciniak. 
Po pięknych występach, w których widać było olbrzymie zaangażowanie młodzieży w kat. gimnazjum pierwsze miejsce zdobył zespół wokalny z Zespołu Placówek Specjalnych z Pleszewa za utwór „Nowy Rok – hop”. Wyróżnienia z kolei otrzymali kolejno: Piotr Skowron i Aldona Ratajska z Zespołu Szkół Specjalnych z Brzezia za utwór „Gwiazdy tańczyły” oraz  Hubert Jarosik i Piotr Małecki ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety z Ostrowa Wlkp. za kolędę „W żłobie leży”.
W  kategorii drugiej pierwsze miejsce zdobył  Marcin Banasiak ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety z Ostrowa Wlkp. za utwór „ W grudniową mroźną noc”. Maciej zasłużył sobie na tę nagrodę specyficznym nieco kołysankowym głosem, a jego talent wokalny docenili wszyscy zgromadzeni żegnając go ze sceny ogromnymi owacjami. Śmiało można powiedzieć, że mógłby z powodzeniem zaśpiewać w duecie z Grzegorzem Turnauem ponieważ słychać było w jego interpretacji charakterystyczne dla tego barda elementy. Maciej bardzo dobrze czuł tempo i rytm śpiewanych przez siebie utworów, a co za tym idzie wykonywał je niemalże perfekcyjnie, co świadczyło o jego zwycięstwie. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali natomiast: Sabina Robakowska  ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Borzęciczek za utwór „Przekażmy sobie znak pokoju”  oraz  uczniowie z klas przysposabiających do pracy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego  z  Konarzewa za kolędę „Wśród nocnej ciszy” w wersji rapowej.  – Warto dodać, że czas oczekiwania na jury umilił występ przedszkolaków z Konarzewa pod czujnym okiem Barbary Ide. Atmosfera konkursu była niesamowicie rodzinna, podczas koncertu laureatów wszyscy obecni na sali śpiewali kolędy razem z wyróżnionymi uczestnikami  oraz obiecali , że na pewno wrócą tu za rok – podsumowała M. Snela-Mosińska.
 

foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz