poniedziałek, 18 lutego 2013

Kto kupi zabytkowy spichlerz?

Trwa wycena zabytkowego spichlerza do przetargu
Trwają prace nad wyceną XIX wiecznego spichlerza należącego kiedyś do zespołu folwarcznego we wsi Krzekotowice. Dla gminy, jak twierdzi wójt, Stanisław Krysicki budynek nie ma większej wartości dlatego planuje go sprzedać w formie przetargu.

Obiekt w Krzekotowicach wpisany jest na listę zabytków na mocy ustawy o ochronie dóbr kultury z dnia 15 lutego 1962 roku. Podlega tzw. strefie B ochrony konserwatorskiej co oznacza, że obejmuje obszary, w których elementy dawnego układu przestrzennego miejscowości lub jej części, tzn. rozplanowanie, kształt zewnętrzny zabudowy, a także jej powiązania z zielenią i krajobrazem, zachowały się w stosunkowo dobrym stanie i całości stanowi wartość kulturową w skali lokalnej. Oprócz spichlerza w Krzekotowicach pod ochroną jest również obora dworska i kapliczka przydrożna.
Obecnie spichlerz, niestety znacznie już zniszczony i przypominający trochę zabytkową kuźnię w Starkówcu nie stanowi pola zainteresowań gminy, która jest posiadaczem budynku. Jak twierdzi wójt szansy na wyremontowanie go z gminnej kasy nie ma. Do wymiany jest cały dach. Mury są przegniłe, zagrzybione, a stropy niepewne, więc gdyby ktoś chciał go wyremontować, musiałby faktycznie rozebrać i odbudować w tym samym stylu, w którym jest obecnie. - Samorząd będzie chciał obiekt sprzedać. W tym celu ogłoszony zostanie przetarg. Obecnie trwa wycena obiektu. Wątpię jednak by znalazł się kupiec choć bardzo byśmy tego chcieli – tłumaczy wójt.
Ewentualny nabywca musi liczyć się jednak z wieloma wytycznymi. Przede wszystkim zgodnie z tym, co nakazuje konserwator, obiekt o wartości zabytkowej należy poddać restauracji i modernizacji technicznej z dostosowaniem obecnej lub projektowanej funkcji do wartości obiektu oraz nie wolno umieszczać reklam lub innych tablic, niezwiązanych bezpośrednio z danym obiektem i stanowiących element obcy na tym obszarze.
Przypomnijmy, że zabytkowy spichlerz pochodzi z roku 1906 i jest elementem bogatej historii wsi. W latach 1390 – 1420 władali tu bracia Michał i Dzierżek Krzekotowscy. Sprzedali jednak później swoją ziemię Pampowskim. W 1514 roku Jan Pampowski oddał ziemię w Pampowie (Pępowie) i Krzekotowicach Marcinowi z Ponieca. U schyłku XV wieku osiedlili się tu Sowińscy, Kawieccy oraz Karnińscy. Jakąś część Krzekotowic po Krajeńskich i Marcinie Ponieckim w 1518 roku nabył Jan Siedlecki. Wizytował tam również Adam Mickiewicz, który ponoć odzwierciedlił swój pobyt w epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Chodzi o spór Kaliksta Bojanowskiego z Ksawerym Bojanowskim (właścicielem Konarzewa) o charty, który mógł być zalążkiem kłótni Rejenta i Asesora z narodowego eposu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz