czwartek, 27 grudnia 2012

Pracujemy na sukcesy już 11 rok

Reprezentacja ZSS w Krotoszynie
W Zespole Szkół Specjalnych w Krotoszynie młodzież nie tylko zdobywa potrzebną wiedzę i umiejętności na przyszłe życie. Wielu z nich bierze również udział w Olimpiadach Specjalnych gdzie odnoszą spore sukcesy. Pomaga im w tym niezastąpiony nauczyciel – Adam Gwizd, który chętnie opowiada o początkach tej formy integracji.

Adam Gwizd jest nauczycielem w ZSS od 1999 roku. Uczy głównie historii i wos-u, chociaż jeśli są również wolne godziny przejmuje ster jako nauczyciel wychowania fizycznego. – Nasza młodzież ma ogromny potencjał nie tylko jako przyszli pracownicy, ale również jako dobrzy sportowcy czego odzwierciedleniem są ich wyniki sportowe – zaczyna A. Gwizd. Wcześniej przed karierą nauczycielską nasz rozmówca był również terapeutą i rehabilitantem, co w szkolnym fachu w ZSS bardzo często się przydaje. – Żeby uczyć w tego typu placówce trzeba mieć ukończony kierunek oligofrenopedagogiki. Moje dodatkowe predyspozycje znacznie ułatwiają mi kontakt z młodzieżą – kontynuuje nauczyciel. Na co dzień pan Adam jest szczęśliwym mężem pani Małgorzaty. Dzieci jeszcze nie mają, ale jak z uśmiechem dodaje nasz rozmówca, takie plany już są.

Narodziny OS w ZSS
 

Chęć udziału młodzieży w Olimpiadach Specjalnych narodziła się w 2001 roku, kiedy w Krotoszynie odbyło się spotkanie z dyrektorem regionalnym Olimpiad Specjalnych Wielkopolski – Konin, Piotrem Grzelakiem. – Obecni na spotkaniu przedstawiciele innych placówek oświatowych oraz zainteresowane osoby zapoznały się z tą formą integracji dla młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pomysł sportowej rywalizacji od razu przypadł mi do gustu i po rozmowie z dyrekcja szkoły już w roku 2001 włączyliśmy się do wielkopolskiej rywalizacji zarówno tej na poziomie regionalnym jak i ogólnopolskiej – kontynuuje A. Gwizd.
Specyfika OS jest dość mocno widoczna. Przede wszystkim w każdej są tworzone tzw. grupy sprawnościowe. – Kontrolne pojedynki pomiędzy zawodnikami są najpierw obserwowane przez kadrę i kolejne tak układane żeby zawodnicy lepsi grali z lepszymi, a słabsi ze słabszymi. Unika się w ten sposób nerwowości i niezdrowej konkurencji – dodaje nauczyciel. Dodatkowo na podium oprócz trzech pierwszych zawodników dostawiane są jeszcze kolejne miejsca, tak żeby każdy uczestnik OS znalazł się na podium. – Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech, niekoniecznie zwycięzcy. Dzięki temu wszyscy czują się nagrodzeni i potrzebni – mówi A. Gwizd.
Sportowcem OS może być każdy uczeń ZSS w Krotoszynie i nawet kiedy już skończy szkołę ma prawo uczestniczyć w dalszych olimpiadach. – Każdy kto brał raz udział w olimpiadzie posiada tzw. książeczkę sportowo-lekarską uczestnika Olimpiad Specjalnych, która umożliwia mu straty również po zakończeniu szkoły – kończy nauczyciel.

Sukcesy i plany ZSS
 

Na swoim koncie uczniowie ZSS w Krotoszynie mają wiele medali i wyróżnień zarówno tych regionalnych jak i ogólnopolskich. Warto w tym miejscu wspomnieć o najważniejszych czyli Olimpiadach Specjalnych, które co 4 lata odbywają się cyklicznie w formie mitingów lub spartakiad. W 2002 roku w Poznaniu po brązowy medal sięgnął w tenisie stołowym Krzysztof Pługowski. Jego sukces powtórzył w 2006 roku w Warszawie Bartosz Mucha dokładając w grze deblowej srebro wspólnie z kolegą z Konina. – W 2009 odbyła się przyspieszona olimpiada, w której srebro w badmintonie zdobyła Karolina Mazur – wylicza dalej A. Gwizd.
Rok 2012 to równie dobry rok w ogólnopolskich imprezach. W Koninie we wrześniu po medale sięgnęli kolejno: tenis stołowy – Natalia Marszałek (brąz), Łukasz Sobierajski (złoto i brąz w deblu), lekkoatletyka – Łukasz Talaga (brąz w skoku w dal) i Monika Dzierla (brąz na 100 m). W październiku z kolei podczas mitingu przełajowego w Dżonkowie po srebro na dystansie 800 m sięgnęła Monika Olejnik. – Jak widać potrzeba uczestniczenia w tego typu olimpiadach jest bardzo potrzebna, a sukcesy motywują mnie do dalszej pracy. Już w 2013 roku w październiku zamierzamy u nas przeprowadzić regionalną rywalizację w ramach OS w badmintonie – kończy A. Gwizd.
Oprócz naszego rozmówcy w ideę sportowej rywalizacji wpisali się na stałe inni, którzy wspierają go w jego dążeniach i celach. Są to dyrekcja ZSS w Krotoszynie, Starostwo Powiatowe z Waldemarem Wroneckim na czele, Adam Kryś, który pomaga sekcji piłki nożnej, Piotr Maraś i Agnieszka Małecka, którzy przygotowują pływaków oraz Krzysztof Rettig i Ryszard Ziajka, którzy są zawsze obok służąc swoją pomocą w organizacji np. przewozów uzdolnionych, młodych sportowców.

foto by P.W.PŁÓCIENNICZAK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz