poniedziałek, 30 lipca 2012

LGD o dwóch twarzach

Franciszek Marszałek
Sławomir Szyszka
Dwa stowarzyszenia – dwie misje
Lokalne Grupy Działania to organizacje działające w ramach europejskiego programu Leader+, który ma na celu rozwój obszarów wiejskich. Na lokalnym terenie są to: “Wielkopolska z wyobraźnią” oraz “Okno Południowej Wielkopolski”. Każda grupa ma do zrealizowania własną, lokalną strategię rozwoju, która ma czynić nasz obszar bardziej atrakcyjnym, a to już wspólne zadanie obydwu stowarzyszeń.

Podczas ostatniej wystawy w Benicach wiele miejsca poświęcono promocji obydwu stowarzyszeń, które robią wszystko żeby uatrakcyjnić obszary wiejskie w swoim polu działania tak, aby jak najwięcej środków unijnych trafiało na zakładane cele właśnie na realizację zadań. Istniejący od 2004 roku europejski program Leader+ pozwolił wszystkim gminom z naszego powiatu na włączenie się w promocję i rozwój terenów wiejskich, a co za tym idzie na pozyskiwanie unijnych pieniędzy na realizację wielu przedsięwzięć, na które bardzo często powiat i gmina nie ma po prostu środków. Poprawa infrastruktury wiejskiej w tym świetlice, place zabaw, często również zabytki ulegają częściowej lub całkowitej modernizacji właśnie wskutek przynależności do lokalnych grup działania tzw. LGD. – W krajobraz lokalnej aktywności wpisało się aktualnie 31 lokalnych grup działania, a dzięki ich pracy i zaangażowaniu do Wielkopolski trafiło na początku roku około 256 mln zł. Nie środki są jednak tutaj najważniejsze choć na pewno znaczące. Liczy się przede wszystkim aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich, którzy widzą, że dzięki zaangażowaniu się samorządów można osiągać realne cele i korzyści – mówi członek zarządu województwa wielkopolskiego Leader, Tomasz Bugajski.

“Okno Południowej Wielkopolski”

Lokalna Grupa Działania koncentruje swoje cele na poprawie jakości życia na obszarach wiejskich naszego obszaru, wzroście jego atrakcyjności i zróżnicowania gospodarczego, z jednoczesnym zachowaniem walorów dziedzictwa kulturowego regionu. - Chcemy, by nasza LGD była rozpoznawalna jako obszar zrównoważonego rozwoju, gdzie gospodarka opiera się o zasoby lokalne, a dzisiejsze społeczeństwo optymistycznie patrzy w przyszłość, pamiętając o tradycjach i historii obszaru. Misją naszą jest stwarzanie szans takiego właśnie rozwoju, ukierunkowanie działań na najważniejsze problemy i szanse. Chcemy wspierać działania zgodne z przyjętą Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2009-2015, informować mieszkańców o możliwościach rozwojowych, doradzać i pomagać im w podejmowaniu kluczowych decyzji – informuje prezes stowarzyszenia, Franciszek Marszałek.
Aktualnie LGD “Okno Południowej Wielkopolski” obejmuje sześć gmin w tym trzy gminy z powiatu krotoszyńskiego: Krotoszyn – Zduny – Sulmierzyce oraz trzy gminy z powiatu ostrowskiego: Raszków - Ostrów Wielkopolski - Nowe Skalmierzyce. Do najważniejszych celów jakie stowarzyszenie realizuje w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju należą m. in.: poprawa warunków i jakości życia mieszkańców LGD, wzrost konkurencyjności gospodarczej oraz rozwój rynku pracy na obszarze LGD, a także wzrost aktywności i rozwój kapitału ludzkiego oraz skuteczna promocja obszaru LGD. W ramach tych celów realizowanych jest wiele różnorodnych operacji, współfinansowanych Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. LGD prowadzi nie tylko nabory wniosków, w ramach których przyznawane są dotacje m.in. dla lokalnych organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, rolników i przedsiębiorców. Swoją działalność skupia w dużej mierze na aktywizacji i integracji mieszkańców oraz podnoszeniu ich wiedzy i umiejętności, poprzez liczne imprezy aktywizująco-promocyjne, szkolenia i warsztaty, konkursy, wystawy, rajdy, itp.

“Wielkopolska z wyobraźnią”

Szefem stowarzyszenia jest Sławomir Szyszka z Koźmina Wlkp. Stowarzyszenie działa na obszarze czterech gmin: Koźmin Wlkp. – Borek Wlkp. – Pogorzela – Rozdrażew. O wyborze gmin uczestniczących w projekcie zdecydowała spójność terytorialna oraz chęć nawiązania szerszej niż do tej pory współpracy ze strony samorządów gminnych. Gminy uczestniczące w programie mają podobny, rolniczy charakter i zbliżone wskaźniki rozwoju społeczno-gospodarczego. Cele grupy praktycznie nie odbiegają od celów jakie stawia sobie LGD “Okno Południowej Wielkopolski”. –Przejawem aktywności obszaru jest m. in. działalność Uniwersytetu Ludowego, który od wielu lat upowszechnia nowoczesną wiedzę i rozbudza aspiracje edukacyjne mieszkańców obszarów wiejskich. Funkcjonuje tu wiele organizacji społecznych i zawodowych oraz gospodarczych, co wskazuje na wysoki poziom integracji społecznej i chęć do współpracy. My skupiamy się na projektach dotyczących turystyki i rekreacji – powiedział S. Szyszka.
Inicjatyw nie brakuje. Warto tutaj wymienić chociażby: Dni Lokalnego Ogrodnika czy Święto Smażonego Sera, które przyciągają rzeszę ludzi i stanowią doskonałą promocję terenów w zasięgu działania LGD.


F. Marszałek – „Chcemy wspierać działania zgodne z przyjętą Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2009-2015, informować mieszkańców o możliwościach rozwojowych, doradzać i pomagać im w podejmowaniu kluczowych decyzji”.
 
S. Szyszka – “Skupiamy się na projektach dotyczących turystyki i rekreacji. Nasz rejon ma wiele do zaoferowania odwiedzającym go ludziom, a aktywność mieszkańców jest na tym polu ogromna”.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz