poniedziałek, 30 lipca 2012

Zapłacą odszkodowania?


Wójt, M. Dymarski skierował odpowiedź do sądu
Odpowiedzieli na skargę prokuratury
26 lipca w urzędzie gminy w Rozdrażewie odbyła się nadzwyczajna sesja radnych, którzy uchylili jednogłośnie uchwałę z 28 grudnia 2000 roku dotyczącą odpłatności za przyłącza kanalizacyjne. Jednocześnie skierowali do wojewódzkiego sądu administracyjnego odpowiedź w tej kwestii oraz wnieśli o umorzenie postępowania sądowego.


Temat nadzwyczajnej sesji dotyczył skargi, którą w dniu 27 czerwca br. prokurator rejonowy w Krotoszynie skierował do sądu w Poznaniu. Dotyczy ona uchwały z dnia 28 grudnia 200 roku, która z kolei dotyczyła odpłatności za przyłącza kanalizacyjne pobieranych od mieszkańców gminy. Kwota ta wynosiła 300 zł od każdego podłączającego się do kanalizacji mieszkańca. Prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności wyżej wymienionej uchwały.
Rada gminy wskazała, że sporna uchwała od wielu lat w sposób faktyczny nie funkcjonuje. – Uchwała nie jest stosowana z uwagi na zmiany w powszechnie obowiązujących przepisach, które miały miejsce po jej wejściu w życie, w tym w szczególności ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – tłumaczył wójt, Mariusz Dymarski.
Wskutek tego radni na posiedzeniu jednogłośnie uchylili tę ustawę. Dalej wystosowali pismo z uzasadnieniem do sądu w Poznaniu wnosząc o umorzenie postępowania. Jeśli sąd jednak nie podzieliłby stanowiska gminy radni wnoszą o oddalenie skargi. Okazuje się bowiem, że w tamtym okresie (tj. rok 2000 przyp. red.) ograniczone środki finansowe gmin na realizację inwestycji oraz aktywność mieszkańców gmin zmierzająca do poprawy standardów życia spowodowały, że powszechnie stosowaną przez gminy praktyką było podejmowanie uchwał w sprawie lokalnych inicjatyw inwestycyjnych i tworzenie tzw. społecznych komitetów budowy, w ramach których inicjowano realizację niektórych inwestycji wspólnie z gminą. Dotyczyło to m. in. budowy urządzeń i sieci wodociągowo-kanalizacyjnych. – Gmina podjęła taką uchwałę 28 grudnia 2000 roku. Na jej podstawie realizowała m. in. budowę obiektów, urządzeń i sieci kanalizacyjnych łącznie z podłączeniami do sieci. Zakładała również udział mieszkańców wsi wyłącznie w finansowaniu przyłączy kanalizacyjnych. Zapisów uchwały nie rozszerzono o inne miejscowości w gminie – tłumaczy wójt.
Dodatkowo stwierdził, że stan prawny istniejący w dacie podejmowania uchwały stwarzał konieczność poszukiwania rozwiązań umożliwiających poprawę warunków życia, wspólnie i w porozumieniu między władzami, a mieszkańcami. – Wspomniany akt prawny objęty był również kontrolą wojewody wielkopolskiego i nie został zakwestionowany. Działalność gminy w zakresie finansów podlega również stałej kontroli ze strony Regionalnej Izby Obrachunkowej i nigdy nie postawiono z tego tytułu żadnych zarzutów – zakończył wójt.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz